Warszawska Praga 1937 – 1938

Nic tak nie cieszy jak pozyskanie do kolekcji fotografii związanych z jej głównym nurtem. W moim przypadku tych nurtów jest kilka – choć zdecydowanie mniej niż kiedyś. Jednym z nich jest 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej. Wynika to z konotacji rodzinnych jak i faktu, iż do pozostałości zabudowań koszarowych tego pułku mam przysłowiowy rzut kamieniem.

Przez lata zbieractwa zauważyłem, że ludzie dzielą się na dwa rodzaje. Takich co nie chcą rozdzielać jednej serii fotograficznej oraz na takich co zupełnie się tym nie przejmują i każde zdjęcie sprzedają osobno. Pierwszy przypadek jest przeze mnie pożądany, to znaczy pozyskiwanie całej kolekcji fotografii w jednym rzucie. Dzięki temu mamy pewność, w przeciwieństwie do drugiej opcji, że fotografie pozostaną dalej jako jedna całość. W przypadku prezentowanych dziś fotografii opcja pozyskania była niestety w formie na sztuki, ale na szczęście udało pozyskać się wszystkie fotografie. Dzięki temu mam przyjemność zaprezentować fotografie wykonane przez nieznanego z imienia i nazwiska żołnierza poborowego w 36-tym pułku w latach 1937-1938. Fotografie prezentowane są w kolejności wykonania. Jedyna fotografia bez daty została przedstawiona na samym końcu.


36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej - Okiem szeregowych żołnierzy pułku 1937/38

36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej

Okiem szeregowych żołnierzy pułku 1937/38

Jest to najstarsza i zarazem jedyna fotografia pochodząca z roku 1937. Fotografia uliczna, wykonana czwartego maja na wysokości Katedry pw. św. Marii Magdaleny przy ulicy Zygmuntowskiej (Al. Solidarności). Na fotografii uchwycono dwóch szeregowych oraz starszego szeregowego. W tle widoczny jest plutonowy z 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. W oddali w tle widoczna zabudowa dworca Wileńskiego.


Fotografia wykonana przed koszarami pułkowymi przy ulicy 11 Listopada w Warszawie. W tle za żołnierzami widoczny jeden z trzech koszarowców.


Fotografia wykonana przed koszarami pułkowymi przy ulicy 11 Listopada w Warszawie. W tle za żołnierzami widoczny jeden z trzech koszarowców.


Niedziela wielkanocna w jednostce. Fotografia wykonana wewnątrz budynku koszarowego przy ul. 11 Listopada w Warszawie. Ciekawostką jest dosyć dobrze widoczny numer pułku na łączynie stołu, przy którym siedzą żołnierze. Jest to moje pierwsze zdjęcie tego pułku wykonane wewnątrz koszar.


Pamiątkowe zdjęcie kolegów z jednostki po uroczystej defiladzie na Polu Mokotowskim z okazji święta 3 maja. Na tej defiladzie pierwszy raz maszerowały oddziały Obrony Narodowej jak i Legii Akademickiej. Jak zawsze przy okazji tego święta swoją reprezentację wystawiły wszystkie warszawskie pułki piechoty. Więcej o samej defiladzie można przeczytać na pierwszej stronie Kurjera Polsiego z dnia 4 maja 1938 roku. W zbiorach NAC znajduje się obszerna fotorelacja z tej defilady jak i rewii prezentującej sprzęt i umiejętności wojskowe.


Fotografia wykonana nad Wisłą w okolicach w okolicach 'Mostów pod Cytadelą’ (obecnie Most Gdański). W tle faktycznie jest widoczna warszawska Cytadela, na terenie której w owym czasie stacjonował 21 oraz 30 pułk piechoty. Na fotografii widać budynki koszarowe jak i cmentarz Bramy Straceń, miejsca kaźni carskich więźniów politycznych. Na fotografii widoczny najprawdopodobniej właściciel fotografii.


Fotografia wykonana w dniu święta pułkowego, podczas uroczystego obiadu na terenie koszar. Niestety nie są mi znane personalia ani stopień widocznego oficera.


Fotografia wykonana w dniu święta pułkowego, podczas uroczystego obiadu na terenie koszar. Niestety nie są mi znane personalia widocznych oficerów.


Fotografia wykonana w dniu święta pułkowego, podczas uroczystego obiadu na terenie koszar. Niestety nie są mi znane personalia widocznych oficerów.


Fotografia pamiątkowa wykonana w Wilnie na stacji kolejowej, prawdopodobnie podczas powrotu pułku z letnich manewrów. Data wykonania fotografii na podstawie opisu na rewersie to 6.06.1938.


Fotografia wykonana na poligonie w Rembertowie pod Warszawą. Data wykonania fotografii na podstawie opisu na rewersie to 4.07.1938.


Niniejsza fotografia najbardziej mnie urzekła z całego zestawu. Została wykonana na przedwojennej plaży, która mieściła się na wysokości Parku Praskiego. W tle widzimy widok na stare i nowe miasto, widoczna między innymi nieistniejąca już fabryka „Quebracho” (obecnie mieści się tutaj park fontann), kopuła kościoła św. Kazimierza Królewicza przy rynku nowego miasta, Kościół Rzymskokatolicki Dominikanów pw. św. Jacka. Data wykonania fotografii na podstawie opisu na rewersie to 9.07.1938.


Jedyna niedatowana fotografia. W tle widoczny budynek koszarowy przy ulicy 11 Listopada 25 (obecnie budynek należy do Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej i przechodzi renowację). W tle widoczny też fragment nieistniejącej już kamienicy o numerze 64 (kamienica przetrwała wojnę i została zburzona pomiędzy 2005 a 2008 rokiem). Zdjęcie wykonane na boisku pułkowym.


Jeśli ktoś z Was rozpoznaje widocznych oficerów lub żołnierzy to proszę o kontakt pod adresem blazej.bandolet@gmail.com Tak samo jeśli ktoś posiada fotografie związane z tym pułkiem, również proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.