Przygarnizonowy poligon

36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej znajduje się w kręgu moich zainteresowań z kilku powodów, jednym z nich jest obecne miejsce zamieszkania, czyli dawny teren przy garnizonowy koszar przy ul. 11 Listopada w Warszawie. Koszary zostały wybudowane za cara dla jego wojsk, a upadku caratu i odrodzeniu Rzeczpospolitej, były zajmowane przez ów 36-ty pułk. O historii samych koszar wraz ze słowem na temat stacjonujących tam jednostek, wraz z tymi powojennymi, można przeczytać w pracy płk w st. spocz. mgr inż. Piotr Kowaluka TUTAJ. Na samym początku chciałbym zaprezentować fotografię prezentującą coś, co zdaje się być przygarnizonowym poligonem.

Żołnierze 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej na pozycji C.K.M. – poligon przygarnizonowy.

Fotografię pozyskałem na jednym z portali aukcyjnych, był to właściwie strzał w ciemno, ale coś z tą fotografią było na rzeczy. Zdarzyło mi się to jeszcze dwa razy, ale to historie na zupełnie inne posty. Pierwszy plan bardzo ciekawy, żołnierze wraz z czterema C.K.M.-ami na pozycji, ładnie pozują, coś widać na naramiennikach, więc istnieje potencjalna szansa na identyfikację. Drugi plan, jakieś zabudowania i kominy…i to tak jakoś dosyć znajomo wygląda. Od razu tło skojarzyło mi się z terenem koszar 36 pułku. Szybka analiza fotografii lotniczych dostępnych na stronach urzędu miasta stołecznego Warszawy utwierdzała mnie w przekonaniu. Po otrzymaniu fotografii i wykonaniu skanu, wątpliwości już nie było. Na naramiennikach cyfry 3 oraz 6.

Obsada stanowiska C.K.M. Na naramienniku widoczny numer pułkowy, cyfry 3 oraz 6
Obsada stanowiska C.K.M. Na naramienniku widoczny numer pułkowy, cyfry 3 oraz 6. Widoczny CKM 08 na podstawie rosyjskiej wz. 05
Stanowisko strzeleckie na tle zabudowań koszarowych.
Na pierwszym planie magazyny, w tle widoczne budynki koszarowe oraz kominy, fabryki amunicji oraz piekarni.

Na wspomnianej już wcześniej stronie miasta warszawy (mapa.um.warszawa.pl) dosyć szybko idzie odszukać miejsce, w którym została wykonana fotografia. Oczywiście układ okopów widoczny na zdjęciu lotniczym różni się od tego widocznego na zdjęciu – tak samo jak i bliska okolica – wynika to z faktu wykonana fotografii w różnym czasie oraz ćwiczebnego charakteru miejsca, co na pewno wymuszało częste modyfikacje wariantu przebiegu 'umocnień’.

Fotografia lotnicza z 1935 roku z zaznaczonym obszarem, na którym znajduje się pierwszy plan oraz przybliżonym kątem pola widzenia.
Współczesna fotografia lotnicza z 2021 roku z naniesionym obszarem, na którym znajduje się pierwszy plan oraz przybliżonym kątem pola widzenia.

Używając fotografii lotniczej z 1935 roku, ale nieco szerszym planie, można zidentyfikować widoczne zabudowania w tle. Na poniższym zestawieniu widzimy:

  • 1 – budynek kompleksu koszarowego.
  • 2,3,4 – budynki koszarowe 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej przy ul. 11 Listopada.
  • 5,6 – magazyny wojskowe, które gęsto pokrywały teren przykoszarowy obecnej Nowej Pragi.
  • 7 – komin Warszawskiej Piekarni Mechanicznej znajdującej się przy ul. Stolarskiej 2/4
  • 8 – komin nieistniejącej już fabryki amunicji na warszawskim Targówku.

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.