Bolesław Pieńkowski – 21 Warszawski Pułk Piechoty

Ostatnio wpadł mi w ręce zestaw dokumentów oraz kilku fotografii po żołnierzu 21 Warszawskiego Pułku Piechoty, st. sierżancie Bolesławie Pieńkowskim. Ucieszyłem się bo zbieranego pułku nigdy za wiele a tutaj po za dwiema fajnymi fotografiami dochodzą jeszcze dokumenty. Jak już zestaw trafił w moje ręce, po zeskanowaniu fotografii i dokumentów, dotarło do mnie że ja już gdzieś tego Bolesława to widziałem. Szybka weryfikacja i okazuje się, że i owszem. Jakiś czas temu w jednym z lokalnych antykwariatów kupiłem cztery fotografie 21 Pułku piechoty. Od słowa do słowa ze sprzedającym okazało się iż wcześniej posiadał jeszcze zdjęcia portretowe i jakieś dokumenty lecz zostały już sprzedane. Całość trafiła do antykwariatu z rąk jednej osoby spokrewnionej z ów starszym sierżantem – co ciekawe osoba ta zamieszkiwała okolice Reduty Skrzyżowanie. Tak o to po kilku latach fotografie się odnalazły, ciekawe ile jeszcze czeka na odszukanie?

Nie miałem okazji prześledzić szczegółowo losów starszego sierżanta, muszę odłożyć to na kupkę 'do zrobienia’. Niemniej bazując jedynie na fotografiach oraz posiadanych dokumentach, można nakreślić ogólny szkic służby. Bolesław urodził się 17 grudnia w roku 1901 w mieście Łódź. Syn Władysława Pieńkowskiego oraz Marii z domu Szyperskiej, ojciec Bolesława z zawodu był elektrotechnikiem. Młody Pieńskowski ukończył 5 klas szkoły realnej w mieście Łodzi, następnie jako niespełna 17 letni chłopak 11 listopada 1918 roku wstępuje do Wojska Polskiego. Trafia do Baonu Harcerskiego w 21 Warszawskim Pułku Piechoty, w którym to działa szkoła podoficerska. W Baonie Harcerskim przebywa do 22 marca 1919 roku. Kolejny szczegółowy przydział nie jest znany, natomiast pozostaje w 21wpp, w którym to z rozkazu dowództwa pułku z dnia 9 września 1920 roku zostaje mianowany sierżantem. Po zakończeniu wojny przebywa dalej w pułku gdzie odbywa kurs podoficerski od 1 marca do 1 lipca 1922 roku. Widoczne na fotografii zbiorczej korpusówki szkolne są tymi samymi które widnieją na portrecie studyjnym Bolesława.

Z dniem 1 marca 1923 roku rozkazem nr 24 Dowództwa Okręgu Korpusu Warszawa został mianowany sierżantem sztabowym. Z dokumentu będącego odpisem ów rozkazu z roku 1938 ze względu na znajdującą się na nim pieczątkę związku rezerwistów, można przypuszczać iż przed wybuchem II Wojny Światowej Bolesław był rezerwistą. Z adnotacji na fotografii rodzinnej wynika iż zginął w Katyniu i faktycznie informacja ta znajduje potwierdzenie na liście ofiar zbrodni Katyńskiej.

strona tytułowa wniosku

Na wniosku nominacyjnym zawarta jest też ocena przełożonego, dowódcy kompanii, na temat ówczesnego sierżanta. Opinia przełożonego choć składająca się z typowych dla wojskowej mowy formułek, bardzo pozytywna. Czytamy w niej:

Inteligentny, b. energiczny, znajomość służby b. dobra, znajomość funkcji oraz gospodarki komp. b. dobra, ambitny, szczery, zachowanie się w służbie i po za nią wzorowe. Pod każdym względem nadaje się na wyższy stopień służbowy. Traktuje służbę wojskową ideowo. Inicjatywa rozwinięta

Wniosek nominacyjny wystawiony dla Bolesława Pieńkowskiego, st. sierżanta w 21 Warszawskim Pułku Piechoty
Legitymacja należąca do Bolesława

Obecnie w kolekcji posiadam po st. sierż. Pieńkowskim prezentowane powyżej dokumenty, korpusówki szkolne oraz zestaw poniższych fotografii – z pominięciem dwóch portretów cywilnych. Na wszystkich fotografiach widnieją żołnierze 21 Warszawskiego Pułku Piechoty wraz z Bolesławem Pieńskowskim. Tam gdzie na fotografii znajduje się jedna osoba, to jest to Bolesław.

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.