11 Pułk Piechoty, 3 Kompania Ciężkich Karabinów Maszynowych

W kolekcjonowaniu fotografii zawsze to co na fotografii jest najważniejsze. Dobry ciekawy kadr, poza u osób uwiecznianych, scenka rodzajowa prezentująca historyczne wydarzenia, sprzęt, jakość zachowania samej odbitki. Dodatkowym atutem każdej fotografii wojskowej jest możliwość identyfikacji osoby lub osób na nich uwiecznionych, jednostki wojskowej, okresu wykonania itd. Czasem fotografie są opisane na rewersie a czasem są to specjalne pamiątkowe fotografie, np. tablo gdzie mamy nazwę jednostki, datę oraz nazwiska przy każdym portrecie wszystkich widocznych żołnierzy. Fotografia taka umożliwia identyfikowanie poszczególnych oficerów jak i żołnierzy na innych fotografiach danego pułku. Czasem są też takie zdjęcia jak to prezentowane dzisiaj.

Na dużym kartoniku duża odbitka ukazująca całą kompanię. Fotografia grupowa wykonana w 1936 roku na terenie koszar. Na fotografii widzimy całą 3 Kompanię CKM z 11 Pułku Piechoty wraz z dowódcą pułku. Zdjęcie jest podklejone na pamiątkowym kartoniku, na którym znajdują się wytłoczone złotymi literami po za nazwą formacji, nazwiska widocznych żołnierzy.

Dowódca 11 Pułku Piechoty ppłk. dypl. Gorgoń Henryk

Dowódcą pułku w roku 1936 był urodzony w 1894 roku podpułkownik dyplomowany Gorgoń Henryk. We wrześniu 1939 roku był dowódcą zgrupowania północnego Grupy Operacyjnej „Śląsk”. Po kampanii wrześniowej dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł 17 stycznia 1974 w Ingolstadt w Bawarii. Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych – czterokrotnie.

Zastępca dowódcy pułku ppłk. Komuniecki Karol

Zastępca dowódcy pułku podpułkownik Karol Komuniecki urodzony w roku 1894 roku. W pułku służył od marca 1931 roku aż do lutego 1937 roku, w którym to objął dowództwo w 67pp, z którym walczył w Kampanii Wrześniowej. Ciężko ranny 19 września pod Bzurą do marca przebywał w szpitalu. Po wyjściu zamieszkał w Warszawie gdzie 16 lipca 1940 roku został aresztowany i osadzony na pawiaku. Trafił do obozu KL Auschwitz w 1941 roku, w obozie działał w obozowym ruchu oporu. Został rozstrzelany 25 stycznia 1945 roku. Srebrnym między innymi Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych – czterokrotnie.

Dowódca III Baonu mjr. Karolus Stanisław

Urodzony w roku 1898 w Oświęcimiu Stanisław Karolus został dowódcą III Batalionu w 11 pułku piechoty w roku 935 wraz z awansem do stopnia majora. Dowodził tym batalionem do marca 1939 roku, kiedy to przejął dowództwo nad II Batalionem z którym poszedł w bój wrześniowy. Ciekawe opracowanie na temat majora jest dostępne w domenie publicznej pod tym linkiem –> PDF

adiutant pułku kpt. Geyer Rudolf

Adiutant 11 Pułku Piechoty kapitan Rudolf Geyer urodzony w październiku 1897 roku, zamordowany w Charkowie w 1940 roku. We wrześniu 39 roku był dowódcą Zawierciańskiego Batalionu Obrony Narodowej, który to batalion został wcielony do 201 pułku piechoty. Został ranny w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Za kampanię wrześniową został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, za wojnę polsko-bolszewicką Krzyżem Walecznych.

dowódca 3 komp. CKM. por. Śleziak Czesław

Niestety nie udało mi się natrafić na jakieś zbiorcze zestawienie dotyczące porucznika Śleziaka, być może z czasem coś przybędzie, może znajdzie się chwila aby przejrzeć Dzienniki Rozkazów oraz Dzienniki Personalne. Na ten moment to co można wywnioskować to to iż skończył Szkołę Podchorążych Piechoty.

Po opublikowaniu tego posta dostałem link do strony na wikipedii, która zdaje się traktowac o poruczniku. Umieszczam tutaj link –> WIKI

3 KCKM 11PP

I górny rząd: strzelcy Nabojczyk, Fedor, Dudek, Lipski, Liwochowski, Browańcki, podch. Pigulak, strzelcy Buszka, Ajzenberg, Minczuk, Kandzia, Sokołowski, Kućmierczyk, Konończuk, Niedworak, Kowal A., Czarnynoga, Milewski, Szopa, Supranowicz, Rottorbaum.

II rząd: strzelcy Starzinsky, Begal, Rudy, Stempiński, Poseł, Szałamaj, Jagusiak, Kapuściak, st. strzel. Ziaja, Jaros, kapr. Rak, strzelcy Dudik, Żyłka II, Seluk, Rozenblum, Dymek, Machura, Komenda, Dmitriew, kapr. Bednarczyk, podchor Babisz, Brymera.

III rząd: kapr. Zawadzki, Galonska, strzelcy Jewdokimów, Buła, Gawron, Schołtysik, Mleczak, Geluta, Pawlaszek, Litwiniuk, Wegerycz, Koszary, Waszczuk, Sieczkaruk, Haniatiuk, Zawierucha, Baryluk, Goletz, Krzykawski, Hiza, st. strz. Winczewski, kapr. Lorek, Pęchalski.

siedzący: strzel. Kura, st. strz. Pasecki, kapr. Gradek, strzelcy Roś, Wallach, kapr. Mielczarek, plut. Płócieniczak — plut. Szmer, kapr. Gola, Mitas, Chmielowski, Wojtal, st. strz. Kowoll, kapr. Kita.

leżący: strzel. Pyrkosz, Trzaska, Zelinger, Mrugała, Cwik, Stencel, Chołoniuk, Szafrański, Szarek, st. strzel. Stempniak, Pawlik

żołnierze 3 Kompanii CKM 11pp
żołnierze 3 Kompanii CKM 11pp
fotograf Gruszka – Tarnowskie Góry ul. Krakowska 8

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.