Pancerny Poznań

Mam dosyć mocno ugruntowane pojęcie o tym co chcę zbierać, natomiast czasem pojawiają się fotografie, które po prostu trzeba mieć. Stara motoryzacja zawsze była bliska memu sercu dlatego nie mogłem przejść obojętnie nad tą fotografią. Fotografia wykonana po 1929 roku – rok powstania modelu motocykla widocznego na fotografii – natomiast niestety brak jakichkolwiek innych danych. To co widać na fotografii to wojska pancerne z charakterystycznymi beretami tej formacji, dodatkowo u sierżanta widoczna cyfra 1 na naramienniku. Natomiast czy to jest jeszcze 1 Pułk Czołgów czy już 1 Pułk Pancerny (od 1931) a może 1 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych (od 1933) na 1 Batalionie Pancernym (od 1935) kończąc, tego nie wiem. Poznań też jest tutaj trochę na wyrost gdyż jednostka stacjonowała tam dopiero od października 1930 roku, wcześniejsza dyslokacja to Żurawica.

Na fotografii widać 5 motocykli marki Harley-Davidson, wszystkie z koszami oraz dwa samochody ciężarowe marki Jeffery Quad. Posiłkując się Wikipedią:

Jeffery Quad, znany również jako Nash Quad lub Quad to ciężarówka z napędem na cztery koła, o nośności 1,5 tony, opracowana i zbudowana przez firmę Thomas B. Jeffery Company od 1913 roku w Kenosha w stanie Wisconsin, a po 1916 roku przez firmę Nash Motors, który przejął firmę Jeffery. Produkcja Quada była kontynuowana bez zmian do 1928 roku. Quad wprowadził wiele innowacji technicznych. Jego konstrukcja i trwałość okazały się skuteczne w przemierzaniu ówczesnych błotnistych, wyboistych i nieutwardzonych dróg. Quad stał się również jednym z najbardziej udanych pojazdów podczas I wojny światowej. Quad był produkowany w dużych ilościach przez Jeffery’ego i Nasha, a także na licencji innych producentów ciężarówek.

Jeffery Quad i jego kierowca

Zdjęcia jak i cały opis znajduje się tutaj -> LINK

Jeśli chodzi o motocykle tutaj również widać iż mamy do czynienia z Amerykańskim producentem. Harley Davidson. Z tego co widzę to na fotografii występują dwa modele, cztery sztuki JD1200 wyposażonych w 29 konny silnik mogący rozpędzić motocykl aż do 137 km/h, oraz jedna sztuka starszej wersji J, ale co dokładnie to za mało widać niestety. Bardzo ładna sztuka motocykla JD1200 która jakiś czas temu była w sprzedaży, motocykl się sprzedał ale fotografie pozostały -> LINK

Jeffery Quad, Harley-Davidson JD1200 oraz HD J(?)
Harley-Davidson JD1200
Harley-Davidson JD1200
Harley-Davidson JD1200
na pace Quada

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.