II/26pp – 25 Maja 1919 r. stacja towarowa „Częstochowa”

Jakiś czas temu pozyskałem kilka fotografii będących pamiątką po jednym oficerze służącym w II Baonie 26 Pułku Piechoty. Na ten moment nie są mi znane personalia ów oficera jak i nie ustaliłem personaliów pozostałych oficerów. Fotografie zostały wykonane w Częstochowie jak i pod nią. II Batalion stacjonował od stycznia 1919 roku do 3 czerwca 1919 roku w Radomiu. Fotografie zostały wykonane na kilka dni przed odejściem pułku na Front Cieszyński.

Fotografia prezentuje oddział WP w oczekiwaniu na załadunek na stacji towarowej. Żołnierze pozują wraz z cywilami, w tle widoczne karabiny ułożone w kozły. Dobrze widoczne oporządzenie jak i umundurowanie. Fotografia bardzo ciekawie skadrowana, daje pojęcie o wyglądzie tego fragmentu Częstochowy z przed ponad 103 lat.

25 Maja 1919 roku – II/26pp Częstochowa
25 Maja 1919 roku – II/26pp Częstochowa
25 Maja 1919 roku – II/26pp Częstochowa

Dodaj komentarz

Fotografie pochodzą z prywatnej kolekcji. Budowanie kolekcji wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego dzielę się swoim zbiorem, ale jednak wszystkie zdjęcia opatrzone są znakiem wodnym. Jeśli robisz prtstcr, proszę nie usuwaj znaku wodnego. Jeśli któraś fotografia szczególnie Cię zainteresowała, proszę o kontakt blazej.bandolet@gmail.com - zawsze możemy porozmawiać.