Stanisław Wielkopolan
Czasem trafiają się takie foty które mają to coś, coś co trudno bliżej opisać, dla każdego to może być coś innego ale to coś przyciąga uwagę. Takim zdjęciem na pewno jest porucznika 64 pułku piechoty siedzącego na ławce w parku wraz ze swoją żoną oraz kilkuletnią córeczką. Mundur wyjściowy, na piersi Krzyż Walecznych, dwukrotne nadanie. Fotografia na rewersie niestety nieopisana. Przez dłuższy czas pan porucznik był NN, do czasu aż na jednym z portali aukcyjnych pojawiło się kilka innych fotografii, na których widoczny jest ów porucznik. Tym razem rewers zdradzał imię oraz nazwisko. Zakupiłem jeszcze kilka fotografii, z serii po ów poruczniku. Osobiście nie jestem zwolennikiem rozdzielania serii fotograficznych, natomiast wiadomo jak jest z rynkiem, jeśli to możliwe to staram się zawsze kupić kilka fotografii danej serii. Życie uczy też kolekcjonera, że nie każdą sztukę można – czy też trzeba – mieć, tak więc cały czas można jeszcze trafić fotografie po poruczniku.
Wracając do samej postaci pana porucznika, mając imię oraz nazwisko postanowiłem sobie przybliżyć postać porucznika w archiwach CAW, a może coś ciekawego się znajdzie. W sumie wyszło 176 skanów dokumentów związanych z Stanisławem. Niestety to czego można się było spodziewać, brak wniosku odznaczeniowego Krzyża Walecznych a więc nici z poznania czynu chwalebnego, a tutaj czynów mamy aż dwa. Dokumenty są różne, począwszy od Karty Ewidencyjnej, Roczne Listy Kwalifikacyjne, Roczne Uzupełnienia Listy Kwalifikacyjnej, różnego rodzaju podania i korespondencja wojskowa odnosząca się do Stanisława, itp. Całkiem dobrze udokumentowany przebieg całkiem normalnej oficerskiej służby zawodowej. To co tutaj przytoczę to życiorys spisany w marcu 1921 roku podczas pełnienia służby w kancelarii orderu Virtuti Militari.
Urodziłem się 17 września 1898 r. w Łodzi.
Początkowo uczyłem się w domu, następnie uczęszczałem do Szkoły Handlowej Kupiectwa Łódzkiego w Łodzi, gdzie przebywałem do czerwca 1915 r. W tym roku ukończyłem 4 klasy, opuściłem szkołę i zaciągnąłem się 17-go w szeregi Legionów Polskich. Początkowo służyłem w 6p.p.Leg.Pol. gdzie przeszedłem całą kampanię tegoż pułku, następnie służyłem w oddziale skautowym, skąd przeniesiony zostałem do 3p.p.Leg.Pol. W 3p.p.L.P. przeszedłem kurs szkoły oficerskiej w Zegrzu prowadzonej przez majora Zająca. W roku 1917 przydzielony zostałem jako instruktor i komendant plutonu do 12-ej komp. 3 kursu Wyszkolenia w Komorowie, gdzie przebywałem do czasu przysięgi. Z powodu niezłożenia przysięgi w lipcu 1917 internowano mnie w Szczypiornie, później w Łomży, skąd w lutym 1918 r. zostałem zwolniony.
Z chwilą zwolnienia z Łomży wstąpiłem do P.O.W. w Łodzi, gdzie pracowałem do chwili zlikwidowania.
Jednocześnie pracowałem nad uzupełnieniem swego wykształcenia. Uczęszczałem na Kursa Przedmiotowe inż. Barszczewskiego (program równał się programowi gimnaz. Filolog.) Na kursa powyższe uczęszczałem do czerwca 1919 r. i przeszedłem kurs 5 i 6 klasy. Przed samymi egzaminami na skutek mej prośby otrzymałem telegraficzne wezwanie do szkoły podchorążych w Warszawie, gdzie zostałem przydzielony do 7 klasy, którą to klasę ukończyłem z postępem dobrym w październiku 1919 roku.
Po ukończeniu szkoły przydzielony zostałem do Baonu Zapasowego Wojsk Wartow. i Etap. Nr II w Chełmie gdzie do 1 marca 1921 roku przebywałem. Opis mej służby w wyżej wymienionym baonie znajduje się w karcie ewidencyjnej. Obecnie pracuje w kancelarii orderu Virtuti Militari.
Wielkopolan Stanisław
Pchor.
CAW/AP 6935
Niestety w dokumentach jak wspomniałem nie ma nic na temat okoliczności uzyskania odznaczenia Krzyżem Walecznych. Niestety również nigdzie nie jest zapisany numer krzyża. Wiadomo że Krzyż Walecznych po raz 1 i 2 został nadany dnia 31 lipca 1922 roku na podstawie rozkazu M.S. Wojsk. L.12799/G. Dz. Pers. 31/22 str. 686 – gdzie faktycznie figuruje. Dodatkowo w dokumentach można wyczytać, iż został odznaczony austriackim medalem waleczności.
Na powyższym kadrze fotografii znajduje się Stanisław wraz z Córką. Halina urodziła się w roku 1924, była Łączniczką AK Obwodu VI Praga. Walczyła w Powstaniu na Pradze, wywiad z Nią można przeczytać w Archiwum Historii Mówionej do czego serdecznie zapraszam.